Autem na dovolenou? Pozor na pokuty!

Mnoho lidí se v těchto letních měsících vydává na svou vysněnou dovolenou vlastním vozem. Často pak v euforii z blížícího se odpočinku zapomene na dodržování dopravních předpisů, což nás ve finále může stát celý dovolenkový rozpočet. Přinášíme stručný přehled, na co si dát pozor a jak hluboko případně budete muset sáhnout do peněženky při porušení dopravních předpisů a následnému řešení na místě – tedy v rámci blokového řízení.
záda policisty.jpg
Řízení pod vlivem alkoholu
Pokud se již chcete na cestu „posilnit“ a při kontrole vám bude naměřen alkohol v krvi s více než 0,3 promile, připravte se rovnou na správní řízení, zde se na „bločky“ opravdu nehraje a tahanice po úřadech vám za to opravdu nestojí.
Pokuty do 1000 Kč
Za co přesně nám policista může udělit sankci, která nepřevýší onu tisícikorunu? Týká se zejména malého až středního překročení rychlosti v obci od 5 do 20 km/h a mimo obec do 30 km/h na povolený limit.
Druhým přestupkem je mobilní telefon v ruce při řízení vozu, týká se tedy nejen pouze samotného telefonování, ale třeba i kouknutí na displej apod.
Pokuty do 2000 Kč
Jízda bez bezpečnostního pásu se vám také nemusí vyplatit, stejně tak jako nepoužití autosedačky pro dítě. Stejná výše se pak týká i např. ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu.
provoz na dálnici.jpg
Pokuty do 2500 Kč
Zde už začíná být paleta možných přestupků barevnější. Jestliže pospícháte a neumožníte, tedy nezastavíte před přechodem pro chodce, případně jej ohrozíte na přechodu, čeká vás bloková pokuta v této výši. Stejně tak nezastavení na červenou či nedání přednosti v jízdě.
No a máme tu ještě jedno varování. Problémy s parkováním jsou snad v každém městě a velmi často narážíme na plná parkovací stání, ale ta, která jsou vyznačena pro invalidy, věčně zejí prázdnotou. Přiznejme si, kdo z nás neměl nutkání postavit svůj automobil právě tam. Špatnou zprávou ovšem je, že takový přečin nás bez milosti vyjde nejméně na 10 000 Kč.
Buďme tedy opatrní, obezřetní a jezděme podle předpisů, žádný risk nestojí za zdraví a ve finále ani za těch pár tisícovek.

4.6/5 - (8 votes)