S paletami je to snazší

Když se dnes převáží zboží ve větším počtu a menších rozměrech, ale pochopitelně klidně i jiné, nalézají své uplatnění palety. Tedy ty dřevěné – ovšem nemusí být nezbytně jen dřevěné – ploché konstrukce, na něž se dotyčné zboží naskládá, zabalí a upevní a rázem je s ním daleko snazší manipulace.
Takové na paletách naskládané věci lze totiž hravě přemísťovat z místa na místo, nejlépe s pomocí nízko- či vysokozdvižného vozíku, manipulace s nimi je díky paletám snadná a rychlá. A to je v dnešní době neocenitelné. Protože čas jsou peníze a zaměstnanci, kteří by to jinak museli pracně přenášet kus po kuse, stojí ještě víc.

euro palety

A tak si zkrátka usnadňují paletami život mnozí z těch, kdo musí něco někam přemísťovat. Protože si tím zjednodušují svoji práci. A to nejen v těch ohledech, jež už byly zmíněny. Palety totiž mají i nejednu další přednost, pro niž jsou ceněny.

  1. Díky jejich použití se třeba daleko efektivněji využívá prostor v nákladních vozech, na železničních vagónech, na lodích, v kontejnerech i leckde jinde.
  2. Lze je ukládat i do výškových regálů, kam by jednotlivé zboží bylo jen těžko vynášeno a později odtud zase snášeno dolů.
  3. Ve chvíli, kdy nejsou využívány, je lze stohovat, tedy postavit na sebe do komínku a zabalit, čímž se šetří značné množství místa.
  4. Lze je používat opakovaně a vždy se stejným efektem.

U nás nejznámější palety nesou označení europalety. Ty jsou obzvláště užitečné díky tomu, že svými rozměry maximálně vyhovují pro použití ke v tomu určených vozidlech. Jsou také normami daleko podrobněji definovány než standardní palety, jež sice mají stejný půdorysný rozměr, ale jinak mohou mít různou výšku, nosnost i konstrukci.

paletka

Ovšem ať už někdo používá palety odpovídající přesně normou daným kritériím nebo jejich nějaké atypické varianty s odlišnými rozměry, nosností a konstrukcí, jež se zhotovují na objednávku zákazníka, jistě si každý přijde na své. Protože kdyby tomu tak nebylo, nebyly by palety užívány tak hojně, jak dnes užívány jsou. A určitě i nadále budou.

3.9/5 - (10 votes)