Cestujeme s autem za hranice

Zahraničních cest podniknou Češi za rok necelých šest milionů. A protože Chorvatsko, Itálie či Rakousko jsou žádanými destinacemi, které jsou dostupné autem, ve většině případů tak lidé také cestují. Pokud mezi ně patříte také vy, přečtěte si pár důležitých informací, které možná bude dobré na cestě za dovolenou znát. Jedině tak se vyhnete zbytečným pokutám, protože i v zahraničí platí, že neznalost neomlouvá.
dopravní tunel
·         DOKLADY
Pokud cestujete do zahraničí autem, budete potřebovat minimálně tři platné doklady. V rámci Evropské unie vám dnes stačí platný občanský průkaz, pokud však máte alespoň půl roku pas, vezměte si ho s sebou také. Zapomenout však nesmíte na zelenou kartu ani na řidičský průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz budete potřebovat pouze v případě, že cestujete do zemí mimo Evropskou unii. Určitě neprohloupíte, když si také vezmete záznam o dopravní nehodě a fotografii vozu.
auta na dálnici
·         POJIŠTĚNÍ
Abyste se vyhnuli zbytečným potížím, zajistěte si havarijní a povinné pojištění, které vám v případě nehody zajistí náhradní ubytování v zahraničí či náhradní vozidlo. Myslet byste také měli na úrazové pojištění.
·         JAK JE TO S VYPŮJČENÝM AUTOMOBILEM?
Pokud se na cestu do zahraničí vydáte vypůjčeným či firemním automobilem, bude vám při kontrole stačit, když předložíte váš řidičský průkaz a všechny doklady k vozu, tedy malý technický průkaz a zelenou kartu. Pouze v Polsku vyžadují zplnomocnění k řízení vozidla od osoby uvedené v osvědčení o registraci vozidla.

·         PLATNÁ STK
V oběhu koluje fáma, že je nutné mít STK platnou minimálně tři měsíce před jejím koncem. Technická prohlídka však platí až do jejího konce, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí.
·         POVINNÁ VÝBAVA
Základní výbava je pro každého jistě automatická. V cizině však často vyžadují reflexní vesty pro každého pasažéra uložené tak, abyste k nim okamžitě mohli.

4.2/5 - (8 votes)