Zvolte správnou školu

Vysokých škol je dnes celá řada, a studovat se dá leccos. Na výběr máte od tradičních oborů, jako je právo nebo medicína, až po ty netypické, jako jsou například chov exotických plazů nebo archeologie. Jak se ale rozhodnout, pro co se hodíte, a jak se v té široké nabídce zorientovat? Přinášíme několik jednoduchých rad.
svazek knih
Co vám jde?
Na rozdíl od střední školy je studium na vysoké daleko více zaměřené, a vy tak máte šanci vybrat si přesně to, co vám jde. Jste dobří v matematice, fyzice nebo biologii, ale bez pravopisné chyby nenapíšete ani nákupní seznam? Kariéra v přírodních vědách je pro vás to pravé. Nebo naopak píšete nádherné slohy, reportáže i romány, ale cokoli složitějšího trojčlenky je pro vás španělská vesnice? Zkuste žurnalistiku nebo třeba studium jazyků. Dobrým nápadem je také udělat si kariérní test, ať už na internetu nebo u školního psychologa. Test odhalí vaše silné a slabé stránky, a pomůže vám najít tu pravou kariéru právě pro vás.
studentka v knihovně
Vybírejte a ptejte se
Jakmile máte vybraný obor, je načase se rozhodnout o škole. Vodítkem vám mohou být nejrůznější srovnání stejných oborů na různých školách, kariérní veletrhy, ale dejte i na osobní zkušenosti studentů. Zajděte na dny otevřených dveří, zjistěte, jaká na škole panuje atmosféra, jak o ní smýšlí studenti, jací jsou profesoři, a jak na vás místo působí jako celek. Nezapomeňte se projít po okolí, zjistit, jak jsou dostupné koleje či jak je to s parkováním, hromadnou dopravou a ostatními službami. A nebojte se, pokud vaše vysněná škola není tou nejbližší k vašemu bydlišti, za dobrou školou se vyplatí cestovat.

Je vysoká vlastně pro mě?
Co když zjistíte, že na vysokou školu vůbec nechcete? I to se může stát. Mnoho lidí si ještě před maturitou uvědomí, že chtějí dělat něco, k čemu vysokou školu vlastně nepotřebují. Pamatujte si proto, že jít studovat na vysokou školu je právo, ne povinnost, a že nikdo nemá právo váš život řídit za vás. Pouvažujte ale o možnosti vyšší odborné školy, která nabízí praktičtěji zaměřenou výuku, a je skvělou přípravou na mnoho profesí.
veselý absolventi
Obecně platí, že nejdůležitější při výběru vysoké školy je nenechat se strhnout přáním a tlaky okolí, a rozhodnout se skutečně sám za sebe. Je to koneckonců hlavně váš život, a vše budoucnost.    
 

4.4/5 - (7 votes)