Bufety ve škole? Jen zdravě.

Ne všichni rodiče stíhají dělat denně dětem do školy svačiny, a tak jsou školní bufety navštěvovány dětmi, které mají z domova za úkol koupit si nějakou svačinu. A protože se v bufetech našly kromě klasických baget také různé přeslazené pamlsky, čokolády, bonbony, přesolené brambůrky i sladké limonády, byly tak oblíbenou kratochvílí nejen těch, kteří neměli svačinu z domova, ale také ostatních školáků. To se však nelíbilo ministerstvu školství ani mnoha dalším, a tak vymysleli vyhlášku, která zakazuje tyto nezdravé potraviny prodávat.
ovoce ve skleničkách
Co vyhláška obsahuje
Vyhláška nyní určuje, co je zdravé a co už ne. Při její tvorbě autoři vycházeli nejen z aktuální nabídky potravin, které byly doposud dětem ve školách nabízeny, ale také z analýzy výživové situace a snahy omezit nejrizikovější živiny, které jsou při nadměrné konzumaci příčinou vzniku nadváhy a obezity. Vyhláška dále obsahuje seznam potravin, pro které jsou stanoveny nejvyšší přípustné hodnoty, které, když se překročí, nebude možné tyto potraviny prodávat. Mezi ně se řadí především sůl, cukr a tuk.
croissant o oříšky
Když to shrneme, vyhláška obsahuje požadavky na potraviny nabízené školákům ve škole nebo školském zařízení.
Podle představ ministerstva by tak děti měly dostávat zdravou a vyváženou stravu. To ovšem pouze změna potravin v bufetu nezajistí, proto měly také školní jídelny zajistit kvalitní kuchaře, kteří umějí podle nových norem vařit.
Úpravy tedy musely provést všechny školy, a tak byste se dnes děti měly ve školství setkat pouze s potravinami, které svým složením odpovídají zásadám zdravé stravy. To však neznamená, že by měly naše děti hladovět. Jídlo si mohou i nadále ve školních bufetech kupovat, jen tam už najdou pouze takové potraviny, které jsou zdravé.
čerstvé ovoce
K čemu je to dobré?
To, že děti nyní nemají sladkosti na přímý dosah, jim jen prospěje. Rostl totiž počet těch, kteří byly obézní již v předškolním věku. Už předškoláci milují sladkosti, to ale bohužel ovlivňuje nejen jejich váhu, ale také psychiku . To sice není problém škol, na vině jsou také rodiče, ale škola má dopomoci dětem, aby si uvědomily, že i zdravé je chutné a dobré.

3.4/5 - (7 votes)