Alan Turing, Turingův test

Narodil se 23. června v Londýně. Už jako malého chlapce ho zajímala věda. Když v roce 1926 začal navštěvovat střední školu, míval často konflikty, protože vše, co bylo kolem řečeno, bral příliš doslovně a z hlediska „matematické logiky“.
hlava a ikony.jpg

Byl introvert a jeho nejlepším přítelem byl Christopher Morcom, se kterým sdílel svou vášeň pro vědu. V této době si už byl vědom své homosexuality a zřejmě byl jeho kamarád také jeho velkou láskou. Když v roce 1930 zemřel na tuberkulózu, zasáhlo ho to až příliš.

Od roku 1931 do roku 1934 studoval matematiku na King´s College v Cambridge a v roce 1935 byl zvolen členem univerzitní koleje na základě disertace o centrální limitní větě.

Jeho článek o vyčíslitelnosti z roku 1936 se stal začátkem jeho kariéry.

Ještě tento rok odešel do Princetonu.

Později se vrátil do King´s College a v roce 1938 udělal doktorát. Poté vyučoval na univerzitě v Manchesteru.

Během druhé světové války Alan Turing začal pracovat v Bletchley Parku. Zde, se svými spolupracovníky, podstatně změnil polský vynález zvaný Bomba. Vytvořil stroj k prolomení kódu, kterým dešifroval německý kódovací stroj Enigma.
full stack developer.png

Už v roce 1939 prolomil šifry německého námořnictva. V této době se zasnoubil s kolegyní Joan Clarkeovou, ale později se jí přiznal ke své orientaci a zasnoubení zrušil.

Jeho nejznámější článek „Computing Machinery and Intelligence“ vyšel v roce 1950. V něm uvažuje, zda stroje dokážou myslet. Je to imitační hra, dnes známá jako Turingův test. Ten spočívá v komunikaci dvou subjektů, které se navzájem nevidí. Člověk sedící u jednoho počítače klade otázky a jeho úkolem je podle odpovědí zjistit, zda mu odpovídá člověk, nebo počítač.

Pokud není schopen určit, od koho odpovědi dostává, můžeme říct, že odpovídající je inteligentní, tedy myslící. Tento test se dodnes nepodařilo žádnému stroji překonat.

 

V roce 1952 se seznámil s devatenáctiletým chlapcem A. Murrayem, kterého pozval k sobě domů. Následně byl vykraden a jeho mladý přítel přiznal, že pravděpodobně to byl jeho známý.  Vše oznámil na policii, ale bohužel byl nucen přiznat, že s Murrayem měl sexuální styk. Díky tomu sám čelil soudnímu procesu.

4.7/5 - (4 votes)