Co víme o betonových plotech z tenkých desek

Soukromí a zázemí – ideální je kolem svého pozemku nestavět vůbec nic, a ponechat jej volně v přírodě tak, aby zapadl do okolního terénu. Tak s tímto ideálním scénářem můžete počítat pouze tam, kde máte jistotu, že vám každý bude ctít vaše soukromí, a to bohužel mnoho lidí nedokáže. Nežijeme navíc na pustém ostrově, a tak se musíme přizpůsobit našim podmínkám. Pletivo si můžeme dovolit tam, kde bychom rádi zachovali výhled do krajiny, a naopak kde chceme mít potřebné soukromí, můžeme volit betonový plot z odlévaných prefabrikátů.

cihlová zeď

V kategorii zdiva jde o levnější materiál – jednou z výhod tohoto řešení je pořizovací cena. Kdybyste nechali vystavět stejně vysokou zeď z cihel nebo z betonových tvárnic, případně z kamene, budete nuceni podstoupit náročné hloubení základů a odlévání betonem v celé délce oplocení, a dále se jedná o mnohem větší tloušťku materiálu, který také musíte zaplatit. Betonové desky jsou naopak velmi tenké (cca 4,5 cm), a i v této síle materiálu plní svůj účel – chrání před prachem, hlukem a nežádoucími pohledy zvenčí.

Výstavba jde rychle – s potřebnou technikou (mobilním jeřábem), který desky nadnáší a pokládá na své místo, jde výstavba velmi rychle, komplikace mohou nastat jen ve velmi těžce dostupném terénu. Jde o to, že každá z desek váží přes 70 kg, a je s nimi obtížná manipulace ve větší výšce. Proto se také vyplácí zajištění odborné pokládky a montáže. Výhodou je ovšem snazší příprava terénu, stačí pouze upevnit do země svislé sloupky v potřebné rozteči, a desky se nemusí lepit tmely, ani spárovat. Pokládají se přímo na zem, anebo je lze zčásti pod úroveň terénu zapustit, kdy vyžadujeme např. zábranu proti šíření plevele, nebo podhrabání zvířaty.

kamenná zeď

Předpokládaná doba životnosti – betonové prefabrikované panely se vyrábí poměrně krátkou dobu, prozatím nelze doložit jejich životnost na reálném příkladu. Ta je pouze vypočítána a odhadována na několik desetiletí. Uvádí se, že jde o čtyři až pět desítek let, kdy by vám mělo oplocení sloužit, aniž by došlo k jeho mechanickému poškození, či rozkladu materiálu.

4/5 - (1 vote)